Jesteśmy dostępni 24h/7dni w tygodniu
Funeral planning, czyli planowanie pogrzebu

Funeral planning, czyli planowanie pogrzebu

W Polsce temat pogrzebu oraz śmierci jest uznawany za tabu, o którym nie wypada rozmawiać. Jest to dziwne, ponieważ nikt nie jest w stanie uchronić się przed śmiercią. W coraz większej grupie Polaków wzrasta świadomość, że to przykre zdarzenie jest niezwykle obciążające dla bliskich. Aby ulżyć im w formalnościach, już za życia planują swój pogrzeb, co nazywa się funeral planning.


Na czym polega funeral planning?

Jest to usługa, która przyszła do Polski z zachodu. Firmy, które się tym zajmują, przyjmują zlecenie od osoby jeszcze żyjącej, która chce odciążyć bliską rodzinę od obowiązku organizacji pogrzebu. W ofercie znajduje się nie tylko organizacja pochówku, ale także inne kwestie m.in. poinformowanie rodziny o zgodzie zmarłego na przekazanie organów do celów transplantologicznych.

Do podstawowych usług świadczonych przez funeral plannera należą:

  • zorganizowanie miejsca na cmentarzu,
  • przygotowanie wybranego nagrobka,
  • wypisanie wybranej sentencji na tablicy nagrobnej czy klepsydrze,
  • organizacja stypy.

Usługa stworzona z myślą o bliskich

Każdy choć raz był na pogrzebie lub był zmuszony, aby załatwić wszystkie formalności z nim związane. Jest to bardzo dużo papierkowej roboty, a także konieczność udania się do wielu miejsc, aby wybrać trumnę, rodzaj nagrobka, kwiaty. Na głowie rodziny zmarłego jest także zorganizowanie stypy. Coraz więcej osób ma tego świadomość, dlatego jeszcze za życia decydują się na zaplanowanie pogrzebu, aby nie musiała tego robić pogrążona w żałobie rodzina. Jest to z wielu powodów bardzo wygodne rozwiązanie i zdejmuje z bliskich dużą odpowiedzialność za podjęcie poważnych decyzji. Ponadto, organizator może sam zdecydować, jak będzie wyglądało jego ostateczne pożegnanie z tym światem.

Brak obciążenia finansowego dla rodziny zmarłego

W związku z tym, że wszystkie wydatki związane z planowaniem pogrzebu są wpłacane na konto firmy jeszcze za życia klienta, rodzina nie będzie musiała martwić się kwestiami finansowymi. Trzeba mieć świadomość, że koszty pogrzebu nie są małe, dlatego w wielu przypadkach będzie to spore odciążenie dla bliskich, jeżeli będą mieli świadomość, że wszystkie kwestie finansowe zostały już uregulowane.