Jesteśmy dostępni 24h/7dni w tygodniu
Jak wybrać kwiaty na pogrzeb?

Jak wybrać kwiaty na pogrzeb?

Bliską osobę należy pożegnać w sposób godny i z szacunkiem. Podczas pogrzebu warto mieć ze sobą kwiaty. Jakie są najtrwalsze, i jakie najlepiej się prezentują na wieńcu pogrzebowym?


Dostępne formy kwiatowe na pogrzeb

Wieniec pogrzebowy
Najczęściej wybierana kompozycja na pogrzeb, a jej cechą charakterystyczną są duże rozmiary. Jest wybierana przez rodzinę zmarłego, duże grupy przyjaciół czy też znajomych. Wieniec wykonuje się na podkładkach z iglastych gałązek. Jest na nim umieszczana szarfa z treścią jaką życzy sobie osoba zamawiająca

Wiązanka pogrzebowa
Są to same kwiaty urozmaicone o dodatki, np. w postaci liści. Na ten rodzaj decyduje się zwykle dalsza rodzina oraz przyjaciele. Nie ma przeciwwskazań, aby wiązankę złożyło na grobie kilka osób. Jest ona tańszym, a równie dobrze wyglądającym rozwiązaniem co wieniec pogrzebowy. Może także posiadać szarfę pogrzebową.

Bukiet lub pojedyncze kwiaty
Warto wykonać ten rodzaj kompozycji ze świeżych kwiatów, ponieważ wtedy prezentuje się najlepiej.

Rodzaje kwiatów odpowiednie na pogrzeb

  • Goździki – najtrwalsze spośród wszystkich ciętych kwiatów. Są symbolem miłości i pamięci. Można poprzez nie oddać hołd zmarłej osobie.
  • Mieczyki – wykorzystywane są do klasycznych aranżacji pogrzebowych, ze względu na długie łodygi i dostępność w różnych kolorach. Symbolizują moralność oraz siłę charakteru.
  • Chryzantemy – są podstawowymi kwiatami wykorzystywanymi przy tworzeniu wiązanek, wieńców i bukietów pogrzebowych. Symbolizują smutek, śmierć oraz rozpacz.
  • Lilie – są również chętnie wybierane, co chryzantemy. Symbolizują czystość i niewinność. Można poprzez nie wyrazić współczucie najbliższej rodzinie zmarłego.

Kolory kwiatów, które można wybrać na pogrzeb

Podstawą jest, aby kompozycje kwiatowe na pogrzeb zostały wykonane z łagodnych, stonowanych kolorystycznie kwiatów. Najczęściej wybierane są białe lub kremowe wiązanki. Można jednak zdecydować się także na kwiaty niebieskie, a nawet czerwone. Ważne, aby dostępne były w stonowanych odcieniach.

Kwiaty na pogrzeb młodej osoby oraz dziecka

Kwiaty wybierane na pogrzeb dziecka lub młodej osoby powinny symbolizować niewinność oraz czystość, dlatego najczęściej tworzone są kompozycje w odcieniach bieli, kremu lub jasnego różu. Można je wykonać z lilii, białych róż, kalii lub fiołków. Podstawą do stworzenia wieńca jest tutaj najczęściej delikatna zieleń liści, zamiast igliwia.